KSYLITOL - CUKIER DOBRY DLA ZĘBÓW?
KSYLITOL - CUKIER DOBRY DLA ZĘBÓW?

Ksylitol - cukier dobry dla zębów?

Cukier bardzo lubimy, szybko nas uzależnia ale niestety negatywnie wpływa na nasz organizm i nasze zęby. Jest on elementem naszych codziennych rytuałów, jak słodzenie kawy czy herbaty i wiele z nas nie wyobraża sobie bez niego życia. Nie musimy całkowicie rezygnować z waszych przyzwyczajeń, ale zamiast cukru wybierajmy produkty z jego zamiennikiem- ksylitolem. Do pielęgnacji zębów i jamy ustnej warto używać produktów zawierających ksylitol!

Dlaczego?

Ksylitol jest bardzo słodki, a mimo to nie jest cukrem. Jest uzyskiwany z kory drzewa - brzozy fińskiej, dlatego często nazywany jest cukrem brzozowym.

Ksylitol to biały proszek, bez zapachu, który wyglądem przypomina zwykły cukier. Można go spotkać w wielu owocach, takich jak: śliwki, truskawki, maliny, a także w kalafiorze i grzybach.

Ciekawostką jest fakt, że ksylitol, ze względu na zupełnie inny proces metabolizowania, jest produktem zalecanym dla cukrzyków. Dla niektórych może być to zaskoczeniem, że tak słodka rzecz pomaga też zapobiegać próchnicy. A jednak tak jest.

Jak działa na zęby?

Ksylitol, choć jest słodki to w przeciwieństwie do cukru nie zwiększa ale zmniejsza ilość niszczących zęby bakterii Streptococcus mutans.

W kontakcie z bakteriami obecnymi w jamie ustnej ksylitol nie fermentuje, przez co nie tworzą się kwasy, które osłabiają szkliwo, niszczą płytkę nazębną i powodują powstawanie próchnicy.

Posiadanie bakterii w jamie ustnej jest normalne, ale gdy ich liczba niebezpiecznie rośnie pod wpływem spożywanych posiłków system immunologiczny zaczyna atakować bakterie. Może to prowadzić do chorób jamy ustnej, takich jak np.: zapalenie dziąseł.

Bakterie Streptococcus mutans żywią się glukozą ze zjadanego przez nas pożywienia, ale nie mogą żywić się ksylitolem. Używając produktów z ksylitolem redukujemy dostępną pożywkę dla szkodliwych bakterii. Efekty działania ksylitolu są znacznie większe, bakterie mimo że go nie trawią napychają się nim i wtedy nie są w stanie żywić się glukozą, co prowadzi do przerwania cyklu wytwarzania nowych bakterii i kontroli ich ilości na odpowiednim, nie zagrażającym zdrowiu, poziomie.

Ksylitol wpływa też na zwiększenie produkcji śliny. Ślina odgrywa bardzo istotną rolę w ochronie przed rozwojem próchnicy. Pomaga ona usuwać resztki pokarmów z powierzchni zębów i oczyszcza przestrzenie międzyzębowe.

Liczne badania wskazują że stosowanie ksylitolu zmniejsza ubytki i próchnice zębów od 30% aż do85%. Światowa Organizacja Zdrowia oraz amerykański Urząd ds. Żywności i Leków twierdzą, że ksylitol nie ma on żadnych właściwości toksycznych.

Ksylitol ma także inne ogromne korzyści dla zębów, jamy ustnej i całego organizmu :

-zwiększa wchłanianie wapnia i magnezu z przewodu pokarmowego, co jest dobre dla zębów i może również ochronić przed osteoporozą

-zwiększa produkcję śliny - ślina zawiera wapń i fosforany, które odżywiają i pomagają w remineralizacji zębów,

-zmniejsza kwasowość śliny, co prowadzi do mniejszej degradacji szkliwa zębów,

-pomaga w usuwaniu płytki nazębnej,

-zapobiega pojawieniu się próchnicy i stanów zapalnych dziąseł.,

-likwiduje nieprzyjemny zapach z ust,

-jest stosowany w przypadku grzybicy jamy ustnej,

-zapobiega rozwojowi bakterii oraz drożdżaków,

-dzięki temu zapobiega próchnicy, chorobom przyzębia, zapaleniu dziąseł i paradontozie.

Stan zapalny leży u podstaw wielu chorób przewlekłych, a zmniejszenie zapalenia dziąseł i płytki nazębnej może mieć korzystny wpływ na zdrowie resztę ciała.
Usta, nos i uszy są ze sobą połączone dlatego stosowanie ksylitolu zmniejsza szansę infekcji ucha u dzieci i walczy z drożdżycą.

Podsumowanie: Ksylitol może pozbawiać pożywki szkodliwe bakterie w jamie ustnej, tym samym zmniejszając próchnice i gromadzenie się płytki nazębnej. To może pomóc w zapobieganiu próchnicy zębów i chorób zapalnych dziąseł.

Pamiętajmy - ksylitol jest bardzo ważnym składnikiem produktów do higieny jamy ustnej i dobroczynną substancją dla zdrowia zębów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl