CO KRYJĄ W SOBIE WĘGLAN WAPNIA, SODA OCZYSZCZONA I STEWIA?
CO KRYJĄ W SOBIE WĘGLAN WAPNIA, SODA OCZYSZCZONA I STEWIA?

Sproszkowany węglan wapnia to kolejny cenny składnik naszego proszku.

Ta powszechnie występująca substancja w środowisku mającą bardzo szerokie zastosowanie. Jest głównym składnikiem chemicznym skał takich jak: wapień i marmur, a także muszli organizmów morskich i skorupek jaj. W zależności od składu i parametrów węglan wapnia jest wykorzystywany nawet w medycynie i kosmetykach. Węglan wapnia to biały proszek, bardzo słabo rozpuszczalny w wodzie. Jest on bardzo często stosowany jako składnik produktów do pielęgnacji zębów. Należy do składników abrazyjnych – ściernych dlatego powinien on być tylko dodatkiem, a nie głównym składnikiem. Dzięki twemu, że węglan wapnia jest szorstki to usuwa mechanicznie gromadzącą się płytkę nazębną i jednocześnie jest delikatny dzięki czemu nie uszkadza szkliwa. Podstawową rolą węglanu wapnia jest usuwanie płytki nazębnej z powierzchni zębów i z okolic linii dziąseł. Jest to niezwykle istotne, gdyż pomaga uniknąć próchnicy zębów i chorób dziąseł.

Węglan wapnia stanowi również broń w walce z nadwrażliwością zębów. Wraz z argininą, która jest aminokwasem wydzielanym przez gruczoły ślinowe, węglan wapnia tworzy warstwę ochronną, która uszczelnia kanaliki zębinowe oraz jest odporna na działanie kwasów. W rezultacie, kanaliki przestają być narażone na bodźce powodujące ból.

 

Jak działa soda oczyszczona na jamę ustną i zęby?

Soda oczyszczona – wodorowęglan sodu, to nieorganiczny związek chemiczny. Ma postać białego proszku, który dobrze rozpuszcza się w wodzie. W smaku jest lekko kwaśny i słony. Nie jest toksyczny dla organizmu dlatego połknięcie sody jest bezpieczne. Soda występuje w naturze, jako element osadów wód słodkich, składnik wód gruntowych, a także składnik złóż mineralnych w skałach.

Podstawą jej produkcji jest soda śnieżna – materiał kopalniany, który po wydobyciu z dużych głębokości, ugnieceniu, wypłukaniu i podgrzaniu zyskuje postać węglanu sodu. Następnie węglan sodu jest rozpuszczany w wodzie, i dodaje się do niego dwutlenek węgla. Po wypłukaniu i wysuszeniu mieszaniny na proszek powstaje spożywcza i przemysłowa soda oczyszczona.

Działanie sody na zęby i jamę ustną:

1. Czyszczące

Soda ma delikatne właściwości ścierne dzięki czemu czyści szkliwo zębów usuwając z niego zanieczyszczenia, plamy, osady. Ma także naturalne właściwości wybielające dlatego często jest składnikiem używanym w produktach wybielających zęby. Należy tu jednak pamiętać, żeby była ona jedynie dodatkiem do produktu, a nie jego głównym składnikiem.

 

2. Neutralizujące kwasy

Soda bardzo skutecznie neutralizuje kwasyreguluje pH jamy ustnej przez co chroni nasze zęby.
Jest ona jednym ze składników naszej śliny i jej działanie chroni szkliwo zębów przed uszkodzeniami spowodowanymi kwasami z pożywienia.

Soda tworzy też w jamie ustnej środowisko alkaliczne, utrudniając rozwój bakterii.

Jest także doskonałym środkiem do zwalczania aft w jamie ustnej oraz pęknięć skóry w kącikach ust.

 

3. Pochłaniające zapachy

Soda bardzo dobrze pochłania zapachy czyli skutecznie odświeża oddech i pomaga pozbyć się zapachu cebuli czy czosnku oraz innych nieprzyjemnych zapachów z ust.

Pomaga także utrzymać świeżość jamy ustnej u osób noszących aparaty ortodontyczne.

 

Stewia zapobiega próchnicy!

Stewia to bardzo ciekawy składnik produktów do pielęgnacji zębów.

Ma ona działanie antybakteryjne związane co jest z zawartością chlorofilu i witaminy C. Chlorofil powstrzymuje rozwój niepożądanych bakterii w jamie ustnej, a witamina C nasila to działanie. Stewia to roślina, która zapobiega próchnicy i hamuje osadzanie się osadu nazębnego.

Jest ona tradycyjnie używana przez Indian północnoamerykańskich jako środek przeciwko:

  • krwawieniu dziąseł,

  • próchnicy,

  • osadzie na zębach,

  • zapaleniom dziąseł.

Naukowcy z Dental Research Group University Purdue w Indianie stwierdzili, że stewiozyd (substancja słodząca stewii) w przeciwieństwie do glukozy, fruktozy i sacharozy jest złą pożywką dla bakterii z rodziny Streptococcus mutans. Roztwór stewiozydu (0,5%) skutecznie powstrzymuje rozmnażanie się bakterii z rodziny Streptococcus mutans oraz Lactobacillus plantarum.

Produkcja szkodliwych dla zębów enzymów jest redukowana przez stewię o prawie 20%, co skutecznie uzupełnia działanie ksylitolu.

Stewia wyraźnie hamuje powstawanie osadu nazębnego i dzięki temu pomaga w zapobieganiu próchnicy. Dlatego warto aby była ona składnikiem produktu do pielęgnacji zębów i jamy ustej.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl